Mail Order Nedir_ Güvenli midir_

Mail Order Nedir? Güvenli midir?

Mail order, online alışveriş yaygınlaşmadan önce, insanların evden hiç çıkmadan ödeme yapmasını ve sipariş oluşturmasını sağlamıştır. Bu sebeple, tarihi çok eskiye dayanan ve bugün hala popülerliğini koruyan, doğrudan pazarlama yapmayı sağlayan bir ödeme yöntemidir. Genellikle ön ödeme gerektiren alışverişlerde veya müşterinin işletmeye gelip fiziki olarak ödeme yapamayacağı durumlarda kullanılmaktadır. Bu sisteminin nasıl çalıştığını anlamak, almak için ne yapılması gerektiğini ve güvenli olup olmadığını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Mail Order Ne İşe Yarar?

Mail order, kredi kartının kullanılmasıyla gerçekleştirilen bir ödeme şeklidir. Kredi kartının, fiziki olarak POS cihazının yanında olmadığı zamanlarda, kredi kartı üzerindeki bilgilerin POS cihazına tuşlanmasıyla birlikte ödemenin yapılmasını sağlayan bir yöntemdir.

Bu yöntem sayesinde müşteri, işletme adresine gitmeden, yalnızca gerekli bilgileri işletmeye bir talimat ile ileterek ürün veya hizmet satın alma imkânı bulur. Oldukça kolay ve pratik bir yöntemdir fakat güvenlik açığı oluşturma ihtimali de yüksektir. Bu nedenle, dikkatli kullanılmasında fayda vardır.

Mail Order ile Ödeme Nasıl Yapılır?

Ödeme işlemleri gerçekleştirilmeden önce müşterinin, gerekli olan bilgileri işletmeye iletmesi gerekmektedir. Bu bilgiler, kredi kartı bilgilerini, kişisel bilgileri, ödeme tutarını ve ödeme tarihini içermelidir. Müşteri tüm bunları faks veya arama yoluyla işletmeye iletebilmektedir.

Telefon ile Mail Order

Ürün veya hizmeti satın alan müşteri, kredi kartı ve kişisel bilgilerini telefonda satıcıya iletmektedir. Bununla birlikte, satıcı gerekli bilgileri POS cihazına tuşlayarak ödemeyi almaktadır.

Form ile Mail Order

Bu yöntemde, ürün veya hizmeti satın alan müşteri, kişisel bilgilerini, kredi kartı bilgilerini, aldığı hizmeti ve tutarını bir forma doldurup imzaladıktan sonra ödemeyi alacak olan işletmeye göndererek kredi kartı ile ödeme talimatı vermektedir.

Bu yöntem ile ödeme alındıktan sonra işletmenin banka ile olan anlaşmasına bağlı olarak 1 veya 3 iş gününde söz konusu tutar, pos cihazının bağlı bulunduğu banka hesabına geçmektedir. Yine işletmenin, banka ile yaptığı anlaşmaya göre parayı anında çekmek mümkün olabilmektedir.

Hangi Sektörlerde Kullanılabilir?

 • Turizm işletmeleri
 • Sigorta şirketleri
 • Seyahat acentesi
 • Spor kulüpleri
 • Dernekler ve vakıflar
 • Giyim & Aksesuar mağazaları
 • Kitap, CD, Video ve kırtasiye malzemeleri satan mağazalar
 • Hediyelik eşya satan işletmeler,
 • Gazete, televizyon, katalog vb. yoluyla ürün veya hizmet veren işletmeler

Mail Order Güvenli Bir Yöntem mi?

Bu yöntemde, kişi kredi kartı ve kişisel bilgilerini alıcıya telefon veya form aracılığı ile ilettiği için bu yöntem yeteri kadar güvenli değildir. Çünkü, söz konusu işletmenin, bu bilgilerinizi rızanız olmadan kullanma ihtimali bulunmaktadır. Bu sebeple, mail order yöntemi ile ödeme yapacağınız zaman alışveriş yaptığınız işletmenin güvenilir olmasına özen göstermelisiniz.

Tüm bunların yanı sıra Mail Order’ın bazı avantajları da bulunmaktadır.

Mail Order’ın Avantajları Nelerdir?

 • Kredi kartı olmadan sadece kart bilgileriyle alışveriş yapmaya imkânı vardır.
 • Müşterinin uzakta olduğu ve işletmeye gelemediği durumlarda ödeme almayı kolaylaştırır.

 

Gri Portal Logo

Sunucularımız Türkiye’nin tek Tier 3 (yüksek güvenlikli) veri merkezi sertifikasına sahip olan Türk Telekom Gayrettepe İstanbul veri merkezinde barındırılmaktadır.

turk-telekom-logo