Nakit Akışı ve Cari Hesabın Önemi

Nakit Akışı ve Cari Hesabın Önemi

İşletmelerin, daha doğru kararlar alabilmesi için gelir, gider ve net kârını takip etmesi ve nakit akışını izlemesi oldukça önemlidir. Cari hesap, tüm bunların takibini gerçekleştirmeyi kolaylaştırmaktadır. Blog yazımızda nakit akışı ile cari hesabın önemi ve birbirini nasıl desteklediği konusunda bilgi sahibi olacaksınız.

Nakit Akışı Nedir?

Bir şirketin, kasasına giren ve çıkan paraya nakit akışı denmektedir. Nakit akışında sadece giren paraya veya çıkan paraya bakılmaz. Eş zamanlı olarak hem girdiye hem de çıktıya bakılması gerekmektedir.

Nakit Akışının Önemi

Her işletmenin nakit akışını takip etmesi gerekmektedir çünkü nakit akışı işletmelerin can damarını oluşturmaktadır. Bir şirketin kasasında borçları ödemek, yeni pazarlara girmek, yeni ürünler almak veya çalışan maaşlarını ödemek için kasada yeterli miktarda para olup olmadığını göstermektedir. Bu sebeple, nakit akışı bir işletmenin başarısı için kritik bir öneme sahiptir. İşletmelerin nakit akışı iki ana faktöre bağlıdır. Bu faktörler aşağıdaki gibidir:

  • Para Girişi
  • Para Çıkışı

Nakit akışı tablosu, işletmenin belirli bir süre boyunca ne kadar gelir ve gideri olduğunu göstermektedir. Bu bilgiler, ekipman satın almak, yatırım yapmak gibi daha fazla sermayenin tahsis edilmesi gereken alanları belirlemenize yardımcı olabilir.

Cari Hesap Nedir?

Müşteriler ve tedarikçiler arasında gerçekleşen her türlü alacak ve verecek işlemlerinin bir arada tutulduğu hesaba cari hesap dönmektedir. Müşteriler ve tedarikçiler arasında olan tüm işlemleri izlemek ve tüm bu yönlerle ilgili uygun bir kayıt tutmaktır. Cari hesap, bir önceki dönemden devreden tutarı, yapılan ödemelerdeki tutarı ve incelenen dönemde alınan makbuz vb. iki hesap arasında gerçekleşen tüm işlemleri içermektedir.

Cari Hesabın Önemi

Belli bir zamanda ne kadar ve nereden nakit tahsil edildiğini, ne kadar ve nereye harcama yapıldığına dair para hareketlerini öğrenmek cari hesapla birlikte mümkündür. Böylece, gelir ve giderler arasında net kârı da görmek mümkündür. Bu bilgiler işletme ile ilgili gerçek zamanlı verilere dayanarak herhangi mali bir kararın daha kolay verilmesini sağlamaktadır. Böylece, gelecekteki projelerin ve yatırımların planlaması da kolay bir şekilde yapılmaktadır.

Nakit Akışı ile Cari Hesap İlişkisi

Bir cari hesap üzerinden nakit akışınızı takip etmek, işletmeniz için akıllıca kararlar vermenize yardımcı olacaktır. Gelir ve giderlerinizi takip etmek, yapacağınız ödemeleri ve toplayacağınız tahsilatların durumunu gösterir. Bu veriler, nakit konusunda vereceğiniz kararların daha sağlıklı verilmesini ve nakit kaynakların doğru kullanılmasını sağlar.

İlgili İçerik: Cari Hesap Takibi Nasıl Yapılır?

Gri Portal Logo

Sunucularımız Türkiye’nin tek Tier 3 (yüksek güvenlikli) veri merkezi sertifikasına sahip olan Türk Telekom Gayrettepe İstanbul veri merkezinde barındırılmaktadır.

turk-telekom-logo