Stoksuz e-Ticaret (Drop shipping) Nasıl Yapılır_

Stoksuz e-Ticaret (Drop shipping) Nasıl Yapılır?

Teknolojinin artmasıyla birlikte e-ticaret sektöründe yeni bir ticaret şekli ortaya çıktı: stoksuz e-ticaret, diğer adıyla drop shipping. Sermayesi yüksek olan girişimciler, stok bulundurarak e-ticaret yapmayı tercih ederken daha az sermayeye sahip olan girişimciler stoksuz e-ticareti tercih etmektedir. Pek birçok girişimcinin ilgisini üzerine çeken stoksuz e-ticaret nasıl yapılır? Not defterinizi hazırlayın, bahsedeceğimiz 5 adım, başarılı bir stoksuz e-ticaret iş planı için sağlam bir temel oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Stoksuz e-Ticaret Nedir?

Dropshipping, bir işletmenin satmış olduğu ürünleri stokta tutmadığı bir satış yöntemidir. Stoksuz e-ticaret yapanlar, bir ürünü sattığında, ürünü doğrudan müşteriye gönderen bir üçüncü taraftan satın alır. Diğer bir ifadeyle bu kişilerin elinde herhangi bir ürün bulunmamaktadır. Bir tedarikçi ile anlaşırlar ve yeni sipariş geldikçe ürünü al-sat yapar kar elde etmektedirler. Tedarikçi ile müşteri arasında aracı konumdadır.

Stoksuz e-Ticaret (Dropshipping) Nasıl Yapılır?

Oldukça yeni ve geleneksel olmayan bir iş yapma yöntemi olan Dropshippingte işinizi nasıl yapacağınıza dair sağlam bir temel oluşturmalı, ayrıntıların eksiksiz olduğundan emin olmalı ve çaba göstermelisiniz.

 • İş Yapınıza Karar Verin

Kendi web sitenizi mi kuracaksınız, e-ticaret platformlarında mı yer alacaksınız yoksa her ikisini de mi kullanacaksınız? Öncelikle buna karar vermelisiniz. Pazar yeri uygulamalarını tercih ettiğinizde gerekli entegrasyon işlemlerini gerçekleştirerek tedarikçinin göndermiş olduğu görsel ve ürün bilgilerini bu platformlara aktarmak mümkündür. Aynı işlemi, kendi e-ticaret siteniz için de yapabilirsiniz.

 • Ürün Nişinizi Belirleyin

Stoksuz e-ticaret yaparken hangi ürünleri satacağınıza karar vermek oldukça önemlidir. Bu noktada, sevdiğiniz bir niş seçmek, bu kitlenin bir parçası olduğunuzu ve hedef kitlenizin istedikleri konusunda deneyimli olduğunuzu gösterir. Bu, rakiplerinize göre size daha çok avantaj sağlar çünkü doğru ürünleri ve doğru stratejileri seçmenize yardımcı olur.

 • Stoksuz e-Ticaret Tedarikçisi Bulun

Doğru stoksuz satış tedarikçilerini seçmek başarının anahtarıdır. Güvenilir, iletişimsel ve uygun nakliye maliyetleri ve hızlı teslimat süresi ile yüksek kaliteli ürünlere sahip olmaları gerekir. İyi bir stoksuz satış tedarikçisinin hızlı üretim süreleri, düşük minimum sipariş miktarları ve iyi müşteri hizmetleri olmalıdır.

 • Teslimat Tarihlerini Kontrol Edin

Stoksuz e-ticaret yapabilmek için çalışacağınız tedarikçileri araştırmanız önemlidir. Bu araştırmanın önemli bir yönü, ürünlerinizi farklı ülkelere göre teslim etmenin ne kadar sürdüğünü belirlemektir. Kargo teslimat süreleri çok uzun olursa, müşteriler mağazanıza olan ilgilerini kaybedebilir ve başka alternatifler arayabilirler.

 • İade Politikanızı Oluşturun

Stoksuz e-ticaret yaparken iade konusunu dikkate almak önemlidir. Tüketiciler satın aldıkları ürünleri herhangi bir nedenle iade edebilirler. Bu yüzden mutlaka bir iade politikasına sahip olmalı ve bunu tüm detaylarıyla birlikte e-ticaret sitenizde açıklamalısınız.

Dropshipping Yapılabilecek e-Ticaret Platformları Nelerdir?

Dropshipping iş modeli ile satış yaparken, Amazon, eBay, Etsy, Shopify gibi çeşitli e-Ticaret platformlarını kullanarak kendi web sitenizin dışında da satış yapma imkanına sahip olabilirsiniz. Bu platformları kullanarak açacağınız mağaza veya sanal dükkanlar, mevcut müşteri potansiyelinden faydalanmanın yanı sıra birçok farklı avantaj da sunabilmektedir.

Amazon Dropshipping

Amazon, stoksuz ticaret yapmaya imkan sağlayan önde gelen e-Ticaret sitelerinden biridir. Bu nedenle online satış düşünüldüğünde akla ilk gelen platformdur. Stoksuz bir şekilde ürünlerinizi Amazon üzerinden satmak için bazı koşulları sağlıyor olmanız gerekmektedir.

 • Ürünlerin kayıtlı satıcısı olmanız,
 • sevk irsaliyesi gibi satış belgelerinde satıcı olarak sizin adınızın geçmesi,
 • iade süreçleriyle ilgilenmeyi kabul etmeniz
 • ve Amazon müşteri sözleşmesine uyma yükümlülüğünü yerine getirmeniz gerekmektedir.

Shopify Dropshipping

Shopify, dropshipping yönteminde tercih edilen diğer firmalar arasında öne çıkan bir platformdur.  Ayrıca stoksuz satışı destekleyen ve mağaza sahiplerine süreç boyunca rehberlik eden bir yapısı vardır. Ücretsiz veya ücretli kurulum seçenekleri sunan Shopify’da stoksuz satış yapmak oldukça kolaydır.

eBay

Dropshipping yapmak için en aktif e-ticaret sitelerinden biri olan eBay, hem yerli hem de yabancı müşteri potansiyeli sunmaktadır. Ebay’de satış yapmak için bir hesap oluşturmanız ve ürünlerinizi sayfanızda listelemeniz gerekmektedir. İsteğe bağlı olarak ürünlerinizi öne çıkarmak için listeleme ücreti ödeyebilirsiniz.  Ancak Ebay, stoksuz satış için doğrudan toptancı tedarikçiyle çalışmayı şart koşmaktadır. Bu nedenle tedarikçi ile müşteri arasındaki zincirde başka bir platform olmamasına dikkat etmelisiniz.

Stoksuz Ticaret Yapmak için Şirket Kurmak Şart mı?

Birçok e-Ticaret platformu, dropshipping için şirket kurmayı zorunlu tutmasa da, stoksuz satış için şirket kurmanın pek çok avantajı bulunmaktadır. Özellikle bireysel olarak yapılan kargolama ve faturalandırma işlemleri ile vergi prosedürleri, dropshipping yönteminin esnek ve aktif yapısıyla uyum sağlamamaktadır, bu nedenle satıcılar genellikle şirket kurarak mağazalaşma yolunu tercih etmektedir.

Stoksuz e-Ticaretin Avantajları Nelerdir?

 • Daha Az Sermaye Gerekir

Geleneksel yöntemlerle e-ticaret yapabilmek için ürün stoğunun olması ve bunun için bir sermaye ayırılması gerekmektedir. Dropshipping’in ise en büyük avantajı ürün envanterine sahip olmak için büyük yatırımlar yapmadan e-ticaret mağazası açmanın mümkün olmasıdır. Dropshipping modelinde, satış gerçekleşmediği sürece bir ürünü satın almanız gerekmemektedir.

 • e-Ticarete Başlamak Kolaydır

Ürün stoğu oluşturmanız, envanter takibi yapmanız, bir depoyu yönetmeniz, siparişlerin paketlenmesi ve nakliyesi gibi iş süreçleri olmadığı için stoksuz e-ticaret işletmesi yürütmek çok daha kolaydır.

 • Genel Giderler Düşüktür

Envanter satın almanıza ve depo yönetimi ile uğraşmanıza gerek olmadığından dolayı genel giderler oldukça düşüktür. İşletmeniz büyüdükçe maliyetleriniz artış gösterecektir ancak, yine de geleneksel ticaret yöntemlerine göre düşük olacaktır.

 • Zamandan ve Mekândan Bağımsızdır

Stoksuz e-ticaret süreçleri, internet bağlantısının olduğu her yerden yürütülebilmektedir. Yeter ki tedarikçileri ve müşterilerle olan iletişim kesilmesin!

 • Ürün Yelpazesi Geniştir

Sattığınız ürünleri önceden satın almak ve stok oluşturmak zorunda olmadığınız için müşterilerinize trend olan ürünleri sunabilirsiniz.

Stoksuz e-Ticaretin Dezavantajları Nelerdir?

 • Düşük Kâr Marjı

Rekabetin yüksek olduğu stoksuz satış modelinin en büyük dezavantajı düşük kâr marjına sahip olmasıdır. Stoksuz e-ticarete başlamak çok kolay olduğu ve genel giderlerin çok düşük olmasından dolayı, birçok rakip mağaza gelirlerini artırmak için ürünleri en düşük fiyatlarla satma riskini göze alabilmektedirler.  Bunun neden, işe başlamak için yaptıkları yatırım minimum seviyede olduğu için kârlarının küçük olmasından etkilenmemektedirler.

 • Kargo ile İlgili Sorunlar

Ürünlerin paketlemesini siz değil tedarikçi firma yapacağından dolayı kargolama süreçleri sizin dışınızda gerçekleşmektedir. Bu durumda, ürünler özensiz bir şekilde paketlenmiş olabilir, ürün müşteriye kırık veya yıpranmış bir şekilde ulaşabilir.

 • Markalaşma Önünde Engeldir

Dropshipping modeliyle e-ticaret yapan birçok satıcı aynı tedarikçilerle çalışmaktadır. Bu, aynı ürünün diğer satıcılarda da olması ve rekabet ortamında sattığınız ürünlerle öne çıkmanızın zor olduğu anlamına gelmektedir.

Gri Portal Logo

Sunucularımız Türkiye’nin tek Tier 3 (yüksek güvenlikli) veri merkezi sertifikasına sahip olan Türk Telekom Gayrettepe İstanbul veri merkezinde barındırılmaktadır.

turk-telekom-logo