e-Tahsilat Nedir? Nasıl Yapılır?

Bir işletmenin büyümesini sağlayan en önemli faktörlerden bir tanesi nakit akışıdır. Nakit akışının sağlıklı bir şekilde yürütülmesi, tahsilatların zamanında yapıldığını gösterir. Yapılan birebir görüşmeler, telefon hatırlatmaları, mail bildirimleri nakit akışını artırmanın yolları arasındadır. Dijitalleşmeyle birlikte bu yöntemlere e-tahsilat sistemleri eklenmiştir. Bu sistem ile ödemeler daha sağlıklı ve çok daha güvenli bir şekilde yapılmaktadır Blog yazı içeriğimizde “e-tahsilat nedir?” sorusundan yola çıkarak elektronik tahsilatla ilgili birçok soruyu ele alacağız.

e-Tahsilat Nedir?

Öncelikle tahsilat kelimesinin anlamına bir bakalım: Tahsilat, bir işletmenin alacaklarının toplanmasını veya ödeme süresi içerisinde toplanmayan alacakların yasal yollarla alınması anlamına gelmektedir. e-Tahsilat ise kredi kartı, banka hesap kartı, sanal kredi kartı gibi online ödeme araçları yoluyla tahsilat yapılmasını sağlayan bir sistemdir. En kısa tanımıyla, tahsilat işlemlerinin dijital halidir.

e-Tahsilatın Kullanım Alanları Nelerdir?

 • Kredi kartı ile yapılan online tahsilatlarda,
 • Cari hesaplardan yapılan tahsilatlarda,
 • Bayi veya alt bayilerden yapılan tahsilatta,
 • Site, sanayi sitesi, okul, özel okul, dernek ve spor kulübü gibi yerlere gerçekleştirilen düzenli veya düzensiz ödemelerin tahsilatlarında elektronik tahsilat sistemi kullanılabilmektedir.

e-Tahsilat Nasıl Yapılır?

Bankalar aracılığı ile kullanabileceğiniz birden çok e-tahsilat uygulamaları bulunmaktadır. Tahsilat işlemlerinizi online yapabilmeniz için anlaşacağınız bankalara ait sanal posları, web sitenize entegre etmeniz gerekir. Günümüzde, neredeyse bütün bankaların sanal posları bulunmakta ve kullanılmaktadır.Buna ek olarak, sanal posları bankalar üzerinden değil özel olarak hazırlanmış programlar aracılığı ile kullanmak mümkündür.

e-Tahsilatın Avantajları Nelerdir?

 • İşletmelerin en çok zorlandığı konulardan birisidir tahsilat yapmak. Bu bağlamda, e-Tahsilat, bu süreçlerin kolay bir şekilde yürütülmesini ve zamandan tasarruf edilmesini sağlar.
 • Tahsilatların zamanında yapılmasını sağlar, ödemelerin gecikmesinin önüne geçerek nakit akışını sağlıklı bir hale getirir.
 • Nakit akışının görüntülenmesini ve kontrol edilmesini sağlar.
 • Alacakların kolay bir şekilde takip edilmesini ve kontrol edilmesini sağlar.
 • SMS ve e-posta yolu ile müşterilere hatırlatma gönderme imkanı sunar.
 • 7/24 olmak üzere günün her saatinde ödeme yapılabilmesini sağlar.
 • Müşterilere kredi kartı ile tek çekim ya da taksitli çekim olarak kolay ödeme imkanı sunar.
  
Benzer Bloglar

e-Arşiv Fatura Görüntüleme Çözümü

Daha Fazla Bilgi için Bizimle İletişime Geçebilirsiniz!

Gri Portal Logo

Tüm e-Arşiv Faturalarınızı Tek Bir Platformdan Görüntüleyin!