KOSGEB İleri Girişimcilik Programı Nedir?

Girişimci, risk alarak yenilikçi çözümler üreten, geleceğe yönelik stratejik planlar geliştiren ve bunları uygulamaya koyan kişilerdir. Girişimcilerin amacı, kendi işlerini başlatmak veya mevcut işlerinin gelişme potansiyelini maksimuma çıkarmaktır. Bunun yanı sıra girişimciler, yeniliklerin gerçekleşmesinde ve ekonominin büyümesinde önemli rol oynarlar. Bu sebeple Türkiye’de girişimcilik faaliyetlerine çok önem verilmekte ve bu faaliyetleri sürdürülebilir hale getirmek için KOSGEB destekleri verilmektedir. Bu yazımızda KOSGEB İleri Girişimcilik Destek Programı ile detaylı bilgilere ulaşmanız mümkündür.

KOSGEB İleri Girişimcilik Programı Amacı

KOSGEB yeni girişimcilik desteğini geleneksel ve ileri olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Geleneksel girişimcilik desteği, başarılı ve sürdürülebilir nitelikteki işletmelerin kurulmasına destek vermektir. İleri Girişimcilik Programının amacı ise Türkiye’de öncelikli olarak belirlenen sektörlerde faaliyet gösteren ve yeni kurulmuş olan işletmelerin kapanmadan kuruluş sürecini tamamlaması ve hayatta kalma oranını artırmaktır.

İleri Girişimcilik Programından Kimler Faydalanabilir?

Destekten faydalanmak için bazı adımları takip etmeniz gerekmektedir. Öncelikle sektörünüzün ve kuracağınız işin KOSGEB tarafından desteklenip desteklenmediğini öğrenmeniz gerekmektedir. Buna, iş fikrinize yönelik olan NACE kodunu öğrenerek başlayabilirsiniz. NACE kodu, işletmelerin faaliyet gösterdiği alanı ve tehlike sınıfını vermektedir. KOSGEB’in resmi sitesi üzerinden desteklenen sektörleri öğrenmeniz mümkündür.

Bir diğer adım İleri Girişimcilik Eğitiminin tamamlanmasıdır. Bu eğitimi, e-devlet üzerinden ücretsiz bir şekilde alabilirsiniz.

Yeni Girişimci Programı Başvuru Şartları Nelerdir?

Girişimcilerin, yeni girişimci programına başvuru yapabilmesi için bazı şartları karşılıyor olması gerekmektedir. Bu şartlar aşağıdaki gibidir:

  • İşletmenizi, KOSGEB’e başvuru tarihi itibariyle son 1 yıl içinde kurmanız gerekmektedir.
  • İşletmenizin TTK’da belirtilen gerçek ya da tüzel kişi statüsüne sahip olması gerekmektedir.
  • İşletmedeki kurucu ortak payınız %50 ve üzerinde olmalıdır.
  • İşletmenizin kurulduğu tarihinden 3 yıl öncesinden programa başvuru yaptığınız tarihe kadar, gerçek kişi niteliğine sahip bir firmanız olmamalıdır. Ayrıca, tüzel kişi statüsünde kurulmuş olan herhangi bir firmada da %30 veya üzerinde ortaklığınızın olmaması gerekmektedir.
  • Daha önce İleri Girişimcilik Programından yararlanmamış olmalısınız.

Eğer bu şartları karşılıyorsanız İleri Girişimcilik Programı’na başvuru yapabilirsiniz. Başvurular, KOBİ Bilgi Sistemi üzerinden online olarak yapılmaktadır. Başvuru ve sonrası için gerekli tüm bildirimler KOBİ Bilgi Sistemi üzerinden verilmektedir.

İlgili İçerik: KOSGEB Girişimcilik Belgesi Nasıl Alınır?

 

Gri Portal Logo

Sunucularımız Türkiye’nin tek Tier 3 (yüksek güvenlikli) veri merkezi sertifikasına sahip olan Türk Telekom Gayrettepe İstanbul veri merkezinde barındırılmaktadır.

turk-telekom-logo