İmza Sirküleri Nedir_ Nasıl Alınır_

İmza Sirküleri Nedir? Nasıl Alınır?

İmza sirküsü veya imza sirküleri, şirketlerde gerçekleştirilen resmi işlemlerin yürütülmesi için yetkili kişilerin imza örneklerinin bulunduğu bir belge türüdür. İmza sirküleri evrakta sahteciliğin ve dolandırıcılığın önüne geçmesi amacıyla kullanılmakta ve şirketlerin bilgileri ile ilgili güvenliği artırmaktadır. Blog yazımızda “İmza Sirküleri Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Alınır?” gibi soruların ve daha fazlasının cevaplarını bulabilirsiniz.

İmza Sirküsü Nedir?

İmza sirküleri, tüzel kişilerin resmî belgelerde sahteciliği ve yetkili kişilerin imzalarının taklit edilmesini önlemek amacıyla kullandıkları noter tasdikli bir belge türüdür. Bu belge, notere yapılan bir talep üzerine hazırlanmaktadır. Belge, şirkette imza yetkisine sahip olan üst düzey yöneticilerinin imzalarını içermektedir. Aynı zamanda, yetkililerin sorumluluklarını, kıdemini ve yetkilerini teyit etmektedir.

Ayrıca bu belge, üçüncü şahısların şirket adına belge imzalamasının önüne geçmekte ve şirketi tehlikeli durumlara karşı korumaktadır.

İmza Sirküsü Nasıl Alınır?

İmza sirküleri, istenilen belgelerin hazırlanması ve belli bir ücretin ödenmesi karşılığında noter tarafından kolay ve hızlı bir şekilde alınan bir belgedir.

Gerekli olan belgeler ise aşağıdaki gibidir;

 • İmza sirkülerinde adı geçecek olan yetkili veya yetkili olan kişilerin nüfus cüzdanı ve fotokopisi
 • Şirkete ait vergi levhası
 • İmza sirküsünde adı geçecek olan işletmenin adı ve kayıtlı olduğu yerin ticaret sicil gazetesi sureti

Tüm bunlar tamamlandıktan sonra imza sirküsü birkaç gün içerisinde çıkmaktadır. Şirket unvanının değişmesi, imzası bulunan yetkili kişilerin değişmesi gibi durumlarda belgenin yenilenmesi gerekmektedir.

İmza Sirküsünün Geçerlilik Süresi Nedir?

Belgenin geçerli olduğu süre, şirketin durumuna ve belgede yetkilendirilen kişilerin görev süresine göre değişmektedir. İmza yetkisi bulunan kişinin geçerlilik süresi, görevinin bitmesiyle birlikte sona ermektedir.

Bunun dışında, imza sirkülerinin geçerlilik süresi en fazla 3 yıldır. Bu sürenin sonunda, yetkili kişilerin görevi devam etse de belgenin yenilenmesi gerekmektedir.

2023 İmza Sirküleri Ücreti

147 TL tutarında imza sirküleri belgesi için noterden çıkartma ücreti alınmaktadır. Bu ücret karşılığında noter şubelerinde 2 adet imza sirküleri belgesi oluşturulabilmektedir. Bu belgelerden birisi tüzel kişilik yetkilileri tarafından kullanılmak üzere alınırken diğeri noter şubesinde muhafaza edilmektedir.

İmza Beyannamesi ile İmza Sirküleri Arasındaki Fark Nedir?

Genellikle imza örnekleriyle birlikte noter onayına tabi olan ve imza sirküleri ve imza beyannamesi olarak adlandırılan belgeler, sıklıkla karıştırılmakta ve halk arasında birbirinin yerine kullanılmaktadır. Ancak aralarında belli farklılıklar vardır:

 • İmza sirküleri, gerçek veya tüzel kişiler tarafından kullanılmaktadır. İmza beyannamesi, yalnızca gerçek kişiler tarafından kullanılmaktadır.
 • İmza sirküleri, resmi nitelik taşırken imza beyannamesinin resmi bir geçerliliği yoktur.
 • İmza sirküleri, ticari faaliyetler yürüten işletmeler tarafından tercih edilmektedir. İmza beyannamesi, işletmelerin kuruluş sırasında ihtiyaç duyulan bir belgedir.
 • İmza sirkülerini kullanan yetkili ve sorumlu sayısı birden fazla olabilmektedir. İmza beyannamesi ise sadece kişi nüfus bilgisi ve imza örneği içermektedir.

İmza Sirkülerinin Sağladığı Faydalar Nelerdir?

 • İmza sirküsünde yer alan imzalar hukuki değere sahiptir. Böylece yetkili imza sahipleri güvence altına alınmış olur.
 • Sahte imza kullanılmasının, oluşabilecek dolandırıcılık olaylarının önüne geçer.
 • Şirket adına sahte imzalar atılmasını engeller.
 • Şirkette yetkisi bulunan kişilerin belli olmasını sağlarken şirket adına izinsiz herhangi bir ticari faaliyet yürütülmesinin de önüne geçer.
Gri Portal Logo

Sunucularımız Türkiye’nin tek Tier 3 (yüksek güvenlikli) veri merkezi sertifikasına sahip olan Türk Telekom Gayrettepe İstanbul veri merkezinde barındırılmaktadır.

turk-telekom-logo