İş Kurmadan Önce Atmanız Gereken 8 Adım

İş Kurmadan Önce Atmanız Gereken 8 Adım

Yeni bir iş kurma fikriniz varsa, iş kurmadan önce sektörünüzü araştırmak, rakiplerinizi bulup analiz etmek, riskleri anlamak ve mali durumunuzu planlamak önemlidir. Bunları öğrenmek ve araştırmak için zaman ayırmanız size birçok fayda sağlayacaktır. Blog yazımızda iş kurmadan önce atmanız gereken 8 adımı bir araya getirdik.

İş Kurmadan Önce Mutlaka Yapmanız Gerekenler

1. Rakiplerinizi ve Sektörünüzü Bilin

İşinize hâkim olabilmeniz için faaliyet göstereceğiniz sektörü anlamanız gerekmektedir. İş fikriniz ne kadar benzersiz olursa olsun, rakiplerinizin farkında olmalısınız. Sektörünüzün pazardaki yerini ve rekabet ettiğiniz diğer şirketleri tanıyarak işinizin pazarda nasıl fark yaratacağına odaklanın.

2. Hedef Kitlenizi Belirleyin

Satacağınız ürüne veya vereceğiniz hizmete kimin ihtiyacı olduğunu anlayın. Bir başka ifadeyle, hedef kitlenizin kim olduğunu belirlemek için zaman ayırın. Cinsiyet, yaş, gelir ve meslek dahil müşterilerinizi tanımlayan birçok faktör bulunmaktadır. Müşteri kitlenizin kim olduğunu bilmek, pazarlama ve satış stratejilerinizi doğru kişilere ulaştırma konusunda size yardımcı olacaktır. Bu yüzden, müşterilerinize mutlaka öncelik verin.

3. Bir İş Planı Yazın

Bir işe başlamadan önce yapmanız gereken ilk şeylerden biri bir iş planı yazmaktır. Bu plan girişiminizi, pazarınızı, uzmanlık seviyenizi, finansal gereksinimlerinizi ve nasıl para kazanacağınıza dair tüm detayları içerecektir. Ayrıca bu belge, işiniz için bir odak oluşturmak, üst düzeydeki profesyonelleri sizinle çalışmaya çekmek, sermaye bulmak ve elde tutmak için önemlidir.

4. İşinizi Finanse Edin

Bu işe başlamak için kullanacağınız sermayenin kaynağı nedir? Bir krediye mi ihtiyaç duyacaksınız, kendi sermayeniz mi var? Nakit karşılığında mülkiyetinizi mi ipotek ettireceksiniz? İşletmenizi faaliyete geçirdiğiniz anda satışlarınız olacak mı? Kazanç sağlamaya ne kadar sürede başlayacaksınız? Bunların hepsi ele alınması ve titizlikle cevaplanması gereken önemli sorulardır. Bu soruların cevaplarına iş planınızda da mutlaka yer ayırın.

5. Riskleri Anlayın

Yeni bir iş girişiminde bulunmak mutlaka bazı riskler taşıyacaktır. Bu noktada, oluşabilecek riskleri anlamak, hesaplamak ve planlamak işiniz üzerinde çalışmaya başlamadan önce atmanız gereken adımlar arasındadır. Bir başka ifadeyle, sektördeki potansiyel riskleri değerlendirmeniz gerekmektedir.

6. İşletmeniz için Bir Konum Belirleyin

İşletmenizi faaliyete geçirmeden önce, ofisinizin konumunu belirlemeniz gerekmektedir. Böylece fiziki bir alana sahip olacaksınız. Bunun peşinden, ofisinizde gerekli olacak telefon, internet gibi bağlantıların kurulması için gerekli yerlere başvurularınızı yapın.

7. Bir Web Varlığı Oluşturun

İşletmenizin konumunu belirleyip yerinizi güvence altına aldıktan sonra işletme adıyla eşleşen bir alan adını da almanız gerekmektedir. Ardından, web sitenizi geliştirmeye ve çevrimiçi ürün veya hizmet satmaya hazır olduğunuzda, sitenin işle birlikte büyüyüp gelişebilmesi ve gelecekteki işlevleri destekleyebilmesi için mümkün olan en iyi web sitesi oluşturucuya yatırım yapın.

8. Bir Pazarlama Stratejisi Oluşturun

Bir işe başlamadan önce başarı sağlamak için atmanız gereken adımlardan bir diğeri ise pazarlama stratejisi oluşturmaktır. Bu pazarlama stratejisi, yol boyunca daha iyi kararlar almanıza yardımcı olacak genel iş planınızı tamamlamanızı sağlayacaktır.

Benzer Bloglar

e-Arşiv Fatura Görüntüleme Çözümü

Gri Portal'ı ücretsiz olarak 90 gün boyunca kullanın.

Gri Portal Logo

Sunucularımız Türkiye’nin tek Tier 3 (yüksek güvenlikli) veri merkezi sertifikasına sahip olan Türk Telekom Gayrettepe İstanbul veri merkezinde barındırılmaktadır.

turk-telekom-logo