Mali Mühür Başvurusu Nasıl Yapılır_

Mali Mühür Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dijitalleşmeyle birlikte ortaya çıkan ve işletmeler tarafından yaygın olarak kullanılan mali mühür, resmi işlemlerde kullanılan kaşenin elektronik halidir. Blog yazımız, mali mühür başvurusu ve mali mühür ile ilgili birçok sorunun cevabını içermektedir.

Mali Mühür Nedir?

İşletmelerin ve kuruluşların resmi işlemlerini yürütürken kullandıkları kaşenin elektronik versiyonudur. Mali mühür, e-Fatura, e-Arşiv gibi elektronik belgelerin bütünlüğünü, içeriğini ve kaynağını korumak, belgeleri alıcılarına güvenli bir şekilde iletmek ve gizliliğini korumak amacıyla kullanılmaktadır. USB cihazı görünümüne sahiptir ve TÜBİTAK tarafından kullanıcısına gönderilmektedir.

Mali Mühürle İlgili Bilinmesi Önemli Detaylar

 • e-Fatura sistemine geçmek isteyenlerin öncelikle mali mühre sahip olması gerekmektedir.
 • Mali mühür, e-fatura sistemine geçerken firmanın sisteme tanımlanması amacıyla kullanılmaktadır.
 • Firma unvanı değiştiğinde, eski unvan ile alınan mali mührün geçerliliği ortadan kalkmaktadır. Bu sebeple, unvan değişikliği yapıldığında yeniden mali mühür başvurusunun yapılması ve mali mührün değiştirilmesi gerekmektedir.
 • Mali mührün 3 yılda bir yenilenmesi gerekmektedir.

Mali Mühür Başvuru İşlemleri Nedir?

 • Mali mühür ile ilgili başvuru işlemleri online olarak Gelir İdaresi Başkanlığı Kamu Sertifikasyon Merkezi resmi web sitesi üzerinden yapılmaktadır.
 • Kamu SM üzerindeki sayfada gerekli alanlar doldurularak mali mühür başvuru süreci yürütülmektedir.
 • Sayfada istenen bilgiler doldurulduktan sonra son ekranda bazı bilgiler verilmektedir. Bu bilgiler aracılığı ile mali mührün ödeme işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir.
 • Söz konusu ödemeyi belirtilen banka şubelerinden, internet veya mobil bankacılık üzerinden yapmak mümkündür.
 • Talep edilen ürün ve hizmet bedeli, Kamu Sertifikasyon Merkezi’ne ait banka hesabına gönderilmesi üzerine mali mühür sertifikası üretim sürecine başlanır.
 • Müşteri, Akıllı Karta Sertifika Üretimi ve Donanım Güvenlik Modülüne Sertifika Üretimi (HSM) olmak üzere iki farklı üretim şekli seçebilmektedir.
  Akıllı Kart seçilmesi halinde, sertifika hemen üretilmekte ve yetkiliye teslim edilmesi amacıyla kargoya verilmektedir.
  Donanım Güvenlik Modülü (HSM) seçilmesi halinde, sertifika üretimi için öncesinde HSM cihazının temin edilmesi gerekmektedir. Kamu Sertifikasyon Merkezi personeli ise gözetim ve kontrol işlemlerini gerçekleştirmektedir.

2022 Mali Mühür Ücretleri Nedir?

Mali mühür sertifikası ile donanım güvenlik modülü en az 3 yıllık üretilmektedir. Mali mühür ücretleri, sertifika türüne, kullanan firmanın kişiliğine göre değişkenlik göstermektedir. Buna göre 2022 yılında fiyatlandırma aşağıdaki gibidir;

Mali Mühür Sertifikası

Tüzel kişiler için 3 yıllık mali mühür sertifikası ve akıllı kart okuyucu ücreti 430,70 TL’dir.

Gerçek kişiler için 3 yıllık mali mühür sertifikası ve akıllı kart okuyucu ücreti 286,74 TL’dir.

Donanım Güvenlik Modülü (HSM(

Ürün Ücretleri

3 yıllık Donanım Güvenlik Modülü Sertifika Bedeli 1.215,40 TL’dir.

HSM Gözetim Hizmeti, 5.664,00 TL’dir.

Uzaktan HSM Gözetim Hizmeti Bedeli, 5.664,00 TL’dir.

Barınma ve Ulaşım Ücretleri

Ankara ve Kocaeli dışında olanlar için = 1 adam/gün şeklinde yurtdışı için, tüm masraflar işletme tarafından karşılanmak suretiyle fiyatlandırma yapılmaktadır.

1 adam / gün ücreti ise 4.035,60 TL’dir.

En güncel ücret bilgileri ise Kamu SM’nin resmî web sitesinin fiyatlandırma sayfasında bulunmaktadır.

Mali Mühür Yenileme Nasıl Yapılır?

Mali mühür sertifikalarının süresi 3 yıldır. Bu sebeple, süresi bitmek üzere olan kullanıcılara e-posta yoluyla düzenli aralıklarla hatırlatma mailleri gönderilmektedir. Mali mührün kullanımına devam etmek isteyen işletmeler, mührün süresi dolmadan ya da dolduktan sona başvuru adımlarını tekrar gerçekleştirmeleri halinde yeni bir mali mühür üretilmektedir. Başvuru sürecinde olduğu gibi, başvuru ve ödeme işlemleri tamamlandıktan sonra mali mühür üretme ve gönderme süreci başlamaktadır.

e-İmza ile Mali Mühür Arasındaki Fark Nedir?

e-İmza gerçek kişilere, belge imzalamaları amacıyla verilen elektronik bir imza türüdür ve sadece imzayı atan gerçek kişiyi temsil etmektedir.

Mali mühür sertifikası ise bir işletmeyi veya kuruluşu temsil eden, tüzel veya gerçek kişilere verilen ve mali belgelerde kaşe yerine kullanılan bir sertifikadır.

Benzer Bloglar

e-Arşiv Fatura Görüntüleme Çözümü

Gri Portal'ı ücretsiz olarak 90 gün boyunca kullanın.

Gri Portal Logo

Sunucularımız Türkiye’nin tek Tier 3 (yüksek güvenlikli) veri merkezi sertifikasına sahip olan Türk Telekom Gayrettepe İstanbul veri merkezinde barındırılmaktadır.

turk-telekom-logo