İşletme Maliyetlerini Düşürme Yöntemleri Nelerdir

İşletme Maliyetlerini Düşürme Yöntemleri Nelerdir?

İşletme maliyetlerini düşürmek, kârlılığı artırmak için oldukça önemlidir. Aynı zamanda maliyetleri iyileştirerek rekabette öne çıkmayı sağlamaktadır. İşletme sahipleri, maliyetlerini düşürürken ürünlerinin veya hizmetlerinin kalitesinden ödün vermek istemezler. Bu noktada asıl soru, maliyetleri azaltırken hangi yöntemleri uygulamanız gerektiğidir. İşletme maliyetlerini düşürme yöntemleri üzerine detaylı bir yazı hazırladık.

İşletme Maliyeti Nedir?

Bir işletmenin günlük bakım ve yönetim süreçleri için gerekli olan giderlerini işletme maliyeti olarak tanımlayabiliriz. Bu giderler aşağıdaki gibidir:

  • Bordro gibi işçilik maliyetleri,
  • Çalışan sağlık sigortası, emeklilik ve diğer ödemeler
  • Varlık amortismanı
  • Satış komisyonları
  • Bakım maliyetleri

İşletme Maliyetlerini Düşürmek için 8 İpucu

Maliyet düşürme çalışmaları, şirketin gelir elde etme yeteneğini etkilememesi amacıyla stratejik bir şekilde yapılmalıdır. İşletmenizin maliyetlerini düşürmeye ve daha fazla gelir etmeye yardımcı olacak yöntemler aşağıdaki gibidir:

1. Zaman Alan Görevleri Mutlaka Otomatikleştirin

Muhasebe, bordro, pazarlama iletişimi ve daha fazlası dahil bir işletmenin günlük işlevlerini otomatikleştirecek birçok çevrimiçi sistem ve yazılım bulunmaktadır. Bu tür sistem veya yazılımlar, iş süreçlerini çok daha hızlı ve daha az hata ile yürütmeyi sağlamaktadır.  Bu sebeple, teknolojinin kullanılması verimliliği artırır. Bunun sonucunda ise işçilik gerektiren alanlarda işletmenin maliyetleri azalır.

2. Serbest Çalışan Kiralayın

İşletmenizde nadiren tamamlanması gereken görevler için serbest çalışanlar kiralayın. Bu görevler için tam zamanlı bir çalışana ihtiyaç yoktur. Serbest çalışanlar, işletmenizde her zaman ihtiyaç duyulmayan işlerin yürütülmesi için boşluğu doldurmalıdır. Bu tam zamanlı bir çalışanın maliyetinden tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

3. Uzaktan Çalışmayı Teşvik Edin

Ofis kiralamak, gelen faturaları ödemek, ofisin temizliği gibi fiziksel bir çalışma alanını yönetmek işletmenin giderleri arasındadır. Uzaktan çalışarak ofis alanından tasarruf edebilirsiniz Ayrıca, her gün işe gidip gelmenin getirdiği maliyetler ortadan kalkacağı için toplu taşıma veya benzin maliyetlerinin azalmasını sağlar.

4. Kullanılmayan Hizmetleri İptal Edin

Ödemesi yapılan hizmetlerin gerçekten kullanıp kullanılmadığını takip edin. Bazen, otomatik ödemede olan ancak unutulduğu için kullanılmayan hizmetlerin banka hesaplarınızdan veya kredi kartlarınızdan ücreti kesilmeye devam eder. Bu sebeple, son 6 içerisindeki işletme maliyetlerinize bakmanız gerekir. Kullanılmayan hizmetleri iptal etmelisiniz.

Ayrıca, hala kullandığınız hizmetleri de yeniden değerlendirip gerçekten işe yarayıp yaramadıklarını veya daha ucuz alternatifler olup olmadığını araştırın. Tüm bunlar, işletme maliyetlerini düşürmeye yardımcı olacak yöntemlerden biridir.

5. Farklı Satıcılardan Teklif Alın

Birden fazla, farklı satıcılardan teklif vermesini istediğiniz takdirde işi sizin için en uygun fiyata hangi satıcının yapacağını görme imkânınız olur. Bu, satıcıların birbiri arasında rekabet etmelerini sağlayacak ve verebilecekleri en uygun teklifleri vermeye istekli olacaklardır.

6. Ücretsiz Uygulamalar Kullanmaya Çalışın

Birçok uygulamanın ücretsiz sürümü mevcuttur. Bu uygulamaları kullanmaya ilk olarak ücretsiz versiyonlarından başlayın. Çünkü bazen ek özelliklerin hiçbiri kullanılmamakta ve işletmeler bu uygulamalara boşa ödeme yapmaktadır. Bu sebeple, ücretsiz sürümden başlayıp ihtiyaç dahilinde ek özelliklere sahip olmak üzere ödeme yapabilirsiniz.

7. Buluta Sistemine Geçin

Bulut, küçük işletmelerin işletme maliyetlerini düşürmelerine yardımcı olarak paradan tasarruf etmenize yardımcı olur. Aynı zamanda, işletme maliyetlerini düşürmenin harika bir yoludur. Bulut sistemi, bu hizmetleri saha dışına bir üçüncü taraf hizmet sağlayıcısına taşıyarak fiziksel donanım, yazılım lisansları ve bakım ve destek ihtiyacını azaltır. Bu, işletmenizde başka bir yerde kullanılabilecek sermayeyi serbest bırakır.

Bulut hizmetleri ayrıca yerinde bakım veya destek personeli gerektirmediği için BT personeli gereksinimlerini de azaltır, bu da bordronuzda daha az kişi anlamına gelir.

8. Faturalarınızı Zamanında veya Öncesinde Ödeyin

Bu, faturalarınızın gecikmesini önleyerek herhangi bir gecikme ücreti veya herhangi bir cezadan kaçınmanızı sağlayacaktır. Kredi ve aldığınız borçları da zamanında ödemeye dikkat edin. Geç yaptığınız ödemeler, faiz giderlerinizi artırmaktadır.

Benzer Bloglar

e-Arşiv Fatura Görüntüleme Çözümü

Gri Portal'ı ücretsiz olarak 90 gün boyunca kullanın.

Gri Portal Logo

Sunucularımız Türkiye’nin tek Tier 3 (yüksek güvenlikli) veri merkezi sertifikasına sahip olan Türk Telekom Gayrettepe İstanbul veri merkezinde barındırılmaktadır.

turk-telekom-logo