Muhasebeci Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Muhasebeci Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Muhasebecilerin iş dünyasındaki rolü oldukça önemlidir. Ticaret ve finans, işlemeye ve gelişmeye devam ettikçe her zaman muhasebecilere ihtiyaç olacaktır. Günümüzde bir muhasebecinin şirketteki rolü maliyet hesaplamak ve gelir-gider kaydı yapmaktan çok daha fazlasıdır. Bu roller, risk yönetimi, kâr artırma stratejileri, iş portföyleri gibi önemli konularda destek verecek hizmetleri içerecek şekilde genişledi. Tüm bunları göz önünde bulundurarak bir muhasebeci seçmeniz, işletmenize fayda sağlayacaktır. Ancak, birçok farklı muhasebeci arasından en doğru olanı seçmek zor olabilmektedir. Bu makalede, bir muhasebeci seçerken dikkat etmeniz gerekenler konusunu ele aldık.

Muhasebeci Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

İşte dikkat etmeniz gereken dört önemli faktör:

1. Nitelikler ve Lisans

Muhasebecinin kalifiye ve lisanslı olup olmadığını kontrol edin. Bunu, web sitelerinde kimlik bilgilerini kontrol ederek veya ilgili meslek kuruluşuna kayıtlı olup olmadıklarını kontrol ederek yapabilirsiniz. Sizin sektörünüze dair yeterli deneyime sahip ve vergi yasalarına hâkim olmalıdır.

2. Uzmanlık ve Deneyim

Bir muhasebeci seçerken dikkat etmeniz gereken diğer faktör ise uzmanlık ve deneyim. Uzmanlık, muhasebecinizin uzmanlaştığı muhasebe alanını ifade eder. Bu sağlık hizmetleri, yazılım hizmetleri, vergi hazırlığı veya farklı bir alan olabilir.

Deneyim, seçtiğiniz muhasebecinin kendi alanında ne kadar süredir çalıştığını ve bu süre içinde tam zamanlı mı yoksa yarı zamanlı mı yaptığını ifade eder.

Bir muhasebecinin sizin için uygun olup olmadığına karar verirken, uzmanlıklarının kendi iş ihtiyaçlarınızla uyuşup uyuşmadığını kendinize sorun. Ayrıca bu potansiyel yeni çalışanın kendi alanında yeterli deneyime sahip olduğundan emin olmalısınız; sonuçta, ne yaptığını bilen birinin kadroda olması uzun vadede zamandan ve paradan tasarruf sağlayacaktır.

3. Maliyet/Hizmet Ücretleri

Bu, bir muhasebecinin müşterileri adına bir hizmet veya görevi yerine getirmesi karşılığında aldığı ücreti ifade eder. Bir muhasebecinin sahip olduğu deneyim, eğitim ve nitelikler gibi bu maliyetleri etkileyen birçok faktör bulunmaktadır.

Ek olarak, aldığınız hizmetlerin maliyetinin her zaman farkında olmalısınız. Ne için ödeme yaptığınızı ve uzun vadede ne kadara mal olacağını anlamak önemlidir. Bir muhasebecinin sağladığı hizmetin kalitesi de işletmenizin giderlerini etkilemektedir. Bu nedenle hangi muhasebeciyi işe alacağınıza karar verirken bunu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

4. Erişilebilirlik

Son olarak, göz önünde bulundurmanız gereken şey muhasebecinizin erişilebilirliğidir. Çünkü bu süreçte, muhasebecinizle ne kadar çabuk iletişim kurduğunuz ve ihtiyacınız olduğu anda sizinle ilgilenip ilgilenmeyecekleri oldukça önemlidir.

 

Benzer Bloglar

e-Arşiv Fatura Görüntüleme Çözümü

Gri Portal'ı ücretsiz olarak 90 gün boyunca kullanın.

Gri Portal Logo

Sunucularımız Türkiye’nin tek Tier 3 (yüksek güvenlikli) veri merkezi sertifikasına sahip olan Türk Telekom Gayrettepe İstanbul veri merkezinde barındırılmaktadır.

turk-telekom-logo