NACE Kodu Nedir_

NACE Kodu Nedir?

NACE kodu, Avrupa’daki endüstriyel faaliyetlerle ilgili istatistiklerin üretimi ve dağıtımı için yürürlükte olan tehlike sınıfını gösterir. Bu kodlama sistemi, ekonomik faaliyetlerin tüm Avrupa Birliği (AB) düzeylerinde ve küresel olarak tanımlanmasına ve karşılaştırılmasına olanak tanır. Yeni bir şirket kuruyor, şirketinizi büyütüyor veya faaliyet alanınızı değiştiriyor olabilirsiniz. Tüm bunlar gerçekleşirken şirketinizin faaliyet gösterdiği alanda global istatistiklerin sizi nereye işaret ettiğini bilmeniz gerekmektedir. Bu sebeple, yazı içeriğimizde NACE Kodu ile ilgili birçok detayı ele aldık.

NACE Kodu Ne Demek?

NACE’nin açılımı “Nomenclature des Activités Économiques dans la Communauté Européenne”, Türkçe karşılığı ise “Avrupa Topluluğundaki Ekonomik Faaliyetlerin İstatistiksel Sınıflandırması” şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

NACE Kodu, ekonomik faaliyetleri tanımlamak ve bir iş yerinin tehlike sınıfını belirlemek amacıyla kullanılan bir koddur. Altı haneli bir koddan oluşmaktadır ve kodun altıncı hanesi, söz konusu iş yerinin tehlike sınıfını göstermektedir.

NACE Kodu Ne İşe Yarar?

NACE Kodu ile bir iş yerinin tehlike sınıfının belirlenmesi, gerekli iş güvenliği önlemlerinin alınması ve doğru bir şekilde uygulanması açısından oldukça önemlidir. Bu kodlar her şirketin faaliyet gösterdiği alanın tehlike seviyesine göre verilmektedir. Bu yüzden, ticari faaliyet yürütmeye hazırlanan her işletme sahibinin Ticaret Odası’na kayıt yaptırmadan önce NACE kodunu mutlaka öğrenmesi gerekmektedir.

3 farklı tehlike sınıfı bulunmaktadır. Bunları aşağıda sıraladık:

  • Az Tehlikeli

Alışveriş, gıda ve perakende faaliyetleri yürüten işletmeler bu sınıfta yer alır.

  • Tehlikeli

Kesme, boyama ve imalat yapan şirketler tehlikeli sınıftadır.

  • Çok Tehlikeli

İnşaat, madencilik gibi risk seviyesi yüksek alanlarda faaliyet gösteren işletmeler çok tehlikeli sınıftadır.

NACE Kodunuzu Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Bu kodu öğrenmek için birden fazla yöntem bulunmaktadır. Şirket kurma aşamasında vergi dairesinin yönlendirmeleri ile NACE kodu belirlenebileceği gibi işletmenizin muhasebecisi veya mali müşaviri aracılığı ile kodu öğrenmeniz mümkündür.

Ayrıca bağlı bulunduğunuz ticaret odasına ait web sitesi üzerinden kod sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. Bunların dışında NACE kodunuzu öğrenmenin en kolay yolu ise aslında Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) sicil kodunuzdur. SGK sicil kodunuza ait son rakamı, altı haneli NACE kodunuzu göstermektedir.

NACE Kodunu Değiştirmek Mümkün mü?

Hatalı belirlenen veya şirketin faaliyetinin değişmesi durumunda NACE kodunun düzeltilmesi mümkündür. Ancak bunun için, kodun hangi belgede yanlış yazıldığının belirlenmesi gerekmektedir.

Eğer kod vergi levhanıza yanlış yazılmışsa bağlı olduğunuz vergi dairesine kodun değiştirilmesi amacıyla dilekçe vermeniz gerekmektedir. Vergi levhasında, NACE kodunun değiştirme işlemleri tamamlandıktan sonra Ticaret Odası’na mutlaka bilgi vermeniz gerekmektedir.

Eğer SGK kayıtlarında kod değişikliği yapmak istiyorsanız SGK’ya ait internet sitesinden kod değiştirme işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Gri Portal Logo

Sunucularımız Türkiye’nin tek Tier 3 (yüksek güvenlikli) veri merkezi sertifikasına sahip olan Türk Telekom Gayrettepe İstanbul veri merkezinde barındırılmaktadır.

turk-telekom-logo