Nakit Akışı Nasıl Artırılır_ (1)

Nakit Akışı Nasıl Artırılır?

Nakit akışı, bir işin temelidir. İyi yönetilen bir nakit akışı, işinizi büyütüp işletmenizi başarıya götürürken kötü yönetilen bir nakit akışı finansal olarak işletmenizi zor duruma sokacaktır. Peki, negatif bir nakit akışınız varsa ne yaparsınız? Nakit akışınızı nasıl iyileştireceğinizi öğrenmek istiyorsanız blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Nakit Akışı Artırma Yöntemleri Nelerdir?

Nakit akışınızı artırmanın anahtarı, nakit girişinin artmasını sağlamak değil aynı zamanda çıkan nakitlerinizi de sınırlamaktır. Başka bir ifadeyle, satışlarınız kadar harcamalarınızı da yönetmeniz gerekmektedir. İşletmenizin nakit akışını artırmasını sağlayacak 9 ipucu:

Kestiğiniz Faturaları Hemen Gönderin

Yapılan satışlar ve kesilen faturalar, bir işletmenin can damarıdır. Çünkü, fatura göndermezseniz ödeme almanız zorlaşır. Bu sebeple, faturalandırma süreçlerinizi hızlandırarak faturaları müşterilerinize hemen gönderin. Faturalarınızı ne kadar hızlı gönderirseniz, ödemeler de o kadar hızlı gelecektir.

Müşterilerin Faturaları Zamanında Ödemesini Sağlayın

Nakit akışını artırmanın bir diğer yolu ise müşterilerin faturaları zamanında ödemesini sağlamaktır. Bunun için müşterinize faturanın vadesinden birkaç gün önce, vadesinin geldiği gün ve vadesinden birkaç gün sonra olmak üzere belli aralıklarla hatırlatmalar gönderebilirsiniz.

Faturaların Zamanında Ödenmesi için Müşterilerinizi Teşvik Edin

Faturalarını erken ödeyen müşterilerinize belli miktarda indirimler yapın. Fatura ödeme sürenizin 30 gün olduğunu varsayalım. Müşterilerinize faturayı aldıktan sonraki bir hafta içerisinde ödeme yaptıkları takdirde küçük bir indirim yapacağınızı bildirin. Bu yöntem ile, müşterilerin faturalarını daha hızlı ödeme ihtimali yüksektir. Bu da yine, nakit akışınızı hızlandırmanızı sağlayacaktır.

Tedarikçilere Daha Az Ödeyin

Nasıl mı? Faturalarını erken ödemesi için müşterilerinizi teşvik ettiğiniz gibi tedarikçilerinizi de bu konuda teşvik edin. Onlara yapacağınız erken ödemelerde indirim yapmalarını talep edin. Tedarikçilerinizle dostane ve düzenli bir iletişim kurarsanız, aranızda iyi bir anlaşma yapmanız üzerinde etkisi olacaktır.

İşletme Giderlerinizi Yeniden Değerlendirin

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, nakit akışını yönetmek, sadece nakit girişini sağlamak değildir. Bu yüzden, mümkün olduğunca işletmenizden çıkan parayı azaltmak gerekir. Nakit akış tablonuzu kontrol ederek, gereksiz olan harcamaları kesin, gerekli olan harcamalar için ise daha ucuz alternatifleri araştırın. Harcamalarınızı etkin bir şekilde yönetmek de nakit akışının iyileştirilmesinde önemli rol oynar.

İş Süreçlerinizi Kolaylaştırın

Nakit akışını iyileştirmenin önemli noktalarından biri de, çalışanların verimli çalışmasıdır. Bu yüzden sadece maliyetleri azaltmaya değil, zamandan tasarruf etmeye de odaklanmak gerekir. Mevcut iş süreçlerinizi analiz ederek bunları hızlandırmanın bir yolu olup olmadığını araştırabilirsiniz.

Örneğin fatura süreçlerinde işletmelere büyük kolaylık sağlayan Gelen e-Arşiv Fatura, e-Arşiv Fatura Görüntüleme, e-Fatura, e-Arşiv Fatura gibi iş süreçlerini hızlandıracak çözümler kullanabilirsiniz.

Envanterinizi Kontrol Edin

Envanterinizi kontrol edin. Sürekli kullandığınız ve aslında hiç kullanmadığınız ürünlerin bir listesini yapın. Gereksiz olan ürünlerden kurtulun. Kullanmadığınız ve para ödediğiniz her şey nakit akışınıza zarar verecektir.

Kısa Vadeli Kredi Alın

İşletmenizin nakit akışını artırmanın bir başka yolu da kısa vadeli bir kredi almaktır. Bu kredi ile birlikte taksitli bir şekilde geri ödemeniz karşılığında toplu miktarda bir para akışı sağlanır.

Müşteri Kredi Kontrolü Yapın

Eğer müşteriniz size ödemeyi nakit olarak yapmayacaksa mutlaka ödeme alışkanlıklarına bakın ve kredi kontrollerini yapın. Eğer kredisi zayıfsa, zamanında ödeme yapmama ihtimali çok yüksek olacaktır.

Özetle;

Vermiş olduğumuz tüm bu ipuçları, satışları artırmanızı, giderlerinizi azaltmanızı ve sermayenizi artırmayı sağlarken nakit akışınızı iyi bir şekilde yöneterek iyileştirmenize yardımcı olacaktır.

Gri Portal Logo

Sunucularımız Türkiye’nin tek Tier 3 (yüksek güvenlikli) veri merkezi sertifikasına sahip olan Türk Telekom Gayrettepe İstanbul veri merkezinde barındırılmaktadır.

turk-telekom-logo