Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Şahıs şirketi, küçük ölçekli işletmelerin en sık tercih ettiği, kurulması ve kapatılması oldukça kolay olan bir şirket türüdür. Bu sebeple, iş kurmak isteyen birçok girişimci tarafından tercih edilmektedir. Blog yazımızda şahıs şirketinin ne olduğu, nasıl kurulduğu ve ne tür avantajları olduğu gibi konular hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.

Şahıs Şirketi Nedir?

Tek bir kişi veya az ortak tarafından kurulan ve ortakların sorumluluklarının sınırsız olduğu şirket türünü, şahıs şirketi olarak tanımlayabiliriz. Ayrıca, şahıs şirketlerinde tüm ortaklar şirket borçlarından sorumludur. Ortaklardan birinin payını devretmek veya satmak istemesi halinde, şirketin tüm ortaklarının işleme onay vermesi gerekmektedir. Aksi takdirde devir ve satış işlemlerinin gerçekleşmesi mümkün değildir.

Limited ve anonim şirketlere göre kurulum aşaması çok daha kolay ve hızlı ilerler.

Şahıs Şirketi Nasıl Açılır?

Şirket kurmak için ilk olarak bazı belgeleri hazırlamanız ve bu belgeleri vergi dairesine teslim etmeniz gerekmektedir. Belgelerin, siz hazırlayıp teslim edebileceğiniz gibi şirket kurma sürecini sizin adınıza yönetmesi amacıyla bir mali müşavirle anlaşmanız da mümkündür.

Belgelerin eksiksiz bir şekilde teslim edildiği durumlarda 2 gün içerisinde şirketi kurma işlemleri tamamlanmaktadır. Akabinde vergi dairesi tarafından yapılan yoklama sürecinden olumlu bir şekilde geçmeniz gerekmektedir. Tüm bunların ardından yazar kasa ve vergi levhası alabilirsiniz.

Vergi levhasının alınmasıyla birlikte fatura, irsaliye, gider pusulası gibi gerekli belgelerinizi alabilirsiniz. Bu aşamadan sonra sicil gazetesine ilan verip bölgenizde bulunan ticaret odasına kayıt olmanız gerekmektedir.

Ek olarak, tüm bu süreci dijital olarak yürütmeniz mümkündür. Vergi dairesine gitmeden, İnteraktif vergi dairesi üzerinden şahıs şirketinin kuruluş işlemlerini yapabilirsiniz.

Peki kurulum aşamasında hangi belgeler istenmektedir? Şimdi hep birlikte bu belgeleri inceleyelim.

Şahıs Şirketi Kurmak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Kuruluş için Başvuru formu (Vergi dairesinden veya internet üzerinden temin etmek mümkündür.)
 • Nüfus cüzdanının fotokopisi
 • Vesikalık fotoğraf
 • İkametgâh belgesi
 • İş yeri adresini gösteren kira sözleşmesi veya tapunun fotokopisi
 • Noterden alınması gereken imza beyannamesi
 • Eğer şirket kurma sürecini muhasebeci veya mali müşavir yürütecekse, vekaletname

Şahıs Şirketinin Avantajları & Dezavantajları Nelerdir?

Avantajlarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Evrakların tesliminden sonra 2 gün içerisinde şahıs şirketi açılmaktadır. Bu, sebeple kolay ve hızlı bir kurulumu vardır.
 • Tüm yetkiler şirket kurucusu ve ortaklarındadır. Bu sebeple, karar verme süreci hızlı ilerler.
 • Diğer şirket türlerine göre mali müşavir ve muhasebeci ücretleri daha düşüktür.
 • Vergiler, şirketin gelirine göre belirlenir. Başka bir ifadeyle, kademeli bir vergi sistemi vardır.

Dezavantajları ise aşağıdaki gibidir:

 • Diğer şirket türlerine göre daha küçük ölçekli olduğundan dolayı kredi ve POS cihazı gibi başvurularının onaylanması biraz daha uzun sürmektedir.
 • Diğer şirket türlerinde vergi oranı %20’dir. Şahıs şirketlerinde kademeli vergi sistemi uygulandığından dolayı şirketin gelirinin yükselmesine bağlı olarak %20 ile %40 arasında oran uygulanmaktadır. Düşük gelirde avantaj olan bu durum, gelir yükseldikçe dezavantaja dönmektedir.

İlgili İçerik: İnternet Üzerinden Şahıs Şirketi Kurmak Mümkün mü?

Benzer Bloglar

e-Arşiv Fatura Görüntüleme Çözümü

Gri Portal'ı ücretsiz olarak 90 gün boyunca kullanın.

Gri Portal Logo

Sunucularımız Türkiye’nin tek Tier 3 (yüksek güvenlikli) veri merkezi sertifikasına sahip olan Türk Telekom Gayrettepe İstanbul veri merkezinde barındırılmaktadır.

turk-telekom-logo