Tediye Makbuzu Nedir_ Nasıl Düzenlenir_

Tediye Makbuzu Nedir? Nasıl Düzenlenir?

Tediye makbuzu, işletmeler tarafından ödeme yaptıkları kişilerle işlem yaparken verilmesi gereken resmi bir kağıttır. İnsanların ödemelerinin alınıp alınmadığını kolayca doğrulayabilmeleri ve kontrol edebilmeleri için bir onay eylemi işlevi görür. Bu önemlidir çünkü kredi kartı ödemeleri, çek ödemeleri ve banka havalesi gibi çoğu finansal işlem, talepleri veya fon transferlerini işlemek için bu tür yazılı kanıtlar gerektirir. Bu makbuzlar genellikle işletmeler için en önemli belgelerden biri olan tahsilat makbuzları ile karıştırılmaktadır. Ancak, aralarında bu makalenin ilerleyen bölümlerinde tartışacağımız bazı farklılıklar vardır.

Tediye Makbuzu Ne İşe Yarar?

Tediye makbuzunu, işletmelerin mal veya hizmet aldığı şirketlere bir ödemenin yapıldığının kanıtı olarak verilen resmi bir makbuz olarak tanımlayabiliriz. Makbuz, ödemeyi yapan kimse onun tarafından kesilmektedir. Makbuz, ödeme tutarını, ödemeyi kimin yaptığını ve ne zaman yaptığını içermektedir. İşlev olarak tahsilat makbuzuna benzese de alış-satış işlemlerinin resmi olarak belgelendirilmesini sağlamaktadır. Ödeme makbuzu nüshalı olarak düzenlenmekte ve ödemeyi yapan ve ödemeyi alan şirketlerin bilgileri dekontta yer almaktadır. Söz konusu ücretin hem ödeyen şirket hem de sorumlu olduğu kişiler aleyhine ödendiğini kanıtlayan bir belge olması nedeniyle muhasebe açısından önemlidir.

Tediye Makbuzu Kaç Liraya Kadar Kesilmelidir?

Eğer yapılacak olan ödemeler, 7000 TL’nin üzerinde ise veya farklı dönemlerde belirli aralıklarla gerçekleştirilecek bir şekilde ödemeler 7000 TL’yi aşarsa, tediye makbuzu kesmek gerekmektedir. Ödemeler kısım kısım yapılacaksa, bu ödemelerin finansal kurum ve kuruluşlar aracılığıyla gerçekleştirilmesi zorunludur.

Tediye Makbuzu Nasıl Düzenlenir?

  • Mal veya hizmetin alıcısı olan firma ile yapılan alışveriş sonrasında düzenlenmektedir.
  • Makbuzun düzenlenmesi yapılırken ödeme şekline göre uygun alanların doldurulması ve boş olan kısımların üstünün çizilmesi gerekmektedir.
  • Tahsilatı yapan kişi ve tahsilat bilgileri eksiksiz olmalıdır.
  • Tüm bunlara dikkat edilmediği takdirde, makbuz geçersiz sayılacaktır.

Tediye Makbuzunda Bulunması Zorunlu Bilgiler Nelerdir?

Makbuzda yer alması gereken bilgiler aşağıdaki gibidir;

  • Tahsilatın şekli,
  • Makbuzun kesildiği tarih,
  • Yazı, birim ve rakam cinsinden tahsilata ait tutar bilgileri,
  • Ödemeyi yapan işletmenin veya kişinin unvanı, adres ve iletişim bilgileri,
  • Tahsilat yöntemine göre değişen, banka, şube, hesap numarası, çek numarası ve çek tarihine ait bilgiler

Tediye Makbuzu Fatura Yerine Geçer mi?

Tediye makbuzları sadece tahsilatın yapıldığını gösteren bir belge olarak kullanılmakta ve dolayısıyla fatura yerine geçme özelliği bulunmamaktadır.

Tahsilat Makbuzu Yasal Olarak Geçerli mi?

Ticaretin gerçekleştiğini ve kayıt altına alınmasını sağlamak için, iki şirket arasında gerçekleşen bir ürün ya da hizmet ticaretini belgelemek amacıyla kesilen tediye makbuzları, yasal olarak zorunlu olan bir tür makbuzdur.

Tediye Makbuzu ile Tahsilat Makbuzu Arasındaki Fark Nedir?

İşletmeler arasında resmi bir ödeme kaydı olan bu makbuzlar genellikle birbirine karıştırılan iki farklı makbuz türüdür. Bu makbuzları birbirinden ayıran temel sebep ise makbuzu düzenleyen tarafların farklı olmasıdır. Ödemeyi yapan taraf tediye makbuzu keserken; ödemeyi alan taraf tahsilat makbuzu kesmektedir.

Gri Portal Logo

Sunucularımız Türkiye’nin tek Tier 3 (yüksek güvenlikli) veri merkezi sertifikasına sahip olan Türk Telekom Gayrettepe İstanbul veri merkezinde barındırılmaktadır.

turk-telekom-logo