Cari Hesap Takibi Nasıl Yapılır

Cari Hesap Takibi Nasıl Yapılır?

Her işletmenin nakit akışını izlemesi gerekir. İşletmeniz için akıllıca kararlar vermek için gelirinizi, giderinizi ve net kârınızı takip etmeniz gerekir. Cari hesap, tüm bu işlemleri kayıt altına alarak takip etmenizi kolaylaştırmaktadır. Bu sebeple, hesap takibi tüm işletmelerin oldukça dikkat etmesi ve titizlikle yürütmesi gerekmektedir. Blog yazımızda “Cari Hesap Takibi Nedir? Neden Önemlidir? Takibi Nasıl Yapılır?” sorularına cevap bulabilirsiniz.

Cari Hesap Nedir?

Cari hesap, şirket ile tedarikçileri arasındaki işlemlerin kaydedildiği bir kayıt defteridir. Hesabın takibi, şirketin hem geçmiş hem de mevcut durumu hakkında belirli bilgiler sağlamaktadır. Bu sebeple, bir şirketin başarı elde etmesinin önemli bir parçasıdır. Cari hesap, şirketin işlemlerini kaydeder ve performansını gösterir. Bu, ödenen ve alınan nakit, yapılan ödemeler, işlenen faturalar ve diğer hesap türleri dahil olmak üzere şirketin işlemleriyle ilgili tüm hesapları içermektedir. Basit bir deyişle, cari hesap, bir ticari kuruluş tarafından hem tedarikçiler hem de alıcılar olan diğer taraflarla yapılan finansal işlemlerin bir koleksiyonundan başka bir şey değildir.

Cari Hesap Takibi Neden Önemlidir?

Bir cari hesap üzerinden nakit akışını takip etmek, işletmelerin doğru karar almalarına yardımcı olacaktır. Gelir ve giderleri takip etmek, ne kadar para geldiğini ve nereye ne kadar para gittiğini bilmeyi sağlamaktadır. Bu, işletmenin yapılan işten kâr elde etmediğini göstermektedir. Hesap takibi sayesinde elde edilen veriler, gelecek harcamaları planlamak konusunda çok daha doğru kararlar vermeyi sağlamaktadır.

Cari Hesap Takip Yöntemleri Nelerdir?

Hesap takibi, Excel, hesap defteri aracılığı ile veya hesap takibi için geliştirilmiş olan programlar aracılığı yapılmaktadır. Cari hesap takibi yapmak için belli başlı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler aşağıdaki gibidir:

  • Cari Hesap Defteri

Bugünkü işlem hacmine göre eski sayılabilecek cari hesap defterleri, alacaklılar, satıcılar ve vergi borçları olmak üzere üç ana bölümden oluşmaktadır. Geçmişteki işlemleri kaydetmede iyidir, ancak “otomasyon” özelliklerinin çok azına sahiptir. Raporlama ve analiz gibi özelden genele doğru giden sonuçlar üretemez. Bu sebeple, cari hesap defteri küçük ölçekli işletmeler için kullanıma uygun olabilir ancak büyük ölçekli işletmelerde zaman alır ve beklenen verimi gösteremez.

  • Elektronik Tablo Programları

Elektronik tablo programları verileri verimli bir şekilde işler ve analiz eder. Elektronik tablo programları, günlük satış rakamları ve nakit akışı dahil olmak üzere birçok veri türünü analiz etme yeteneğine sahiptir. Bu sebeple, cari hesap takibini bu yöntemle yapmak küçük ölçekli işletmelerde net bir verimlilik gösterir.

  • Cari Hesap Takibi Yazılımları

Takip yazılımları, işletmelerin çok daha kolay ve pratik bir şekilde cari hesap takibi yapabilmesi için tasarlanmıştır. Bu yazılımların analiz ve raporlama sonuçları yüksek oranda kesinlik içermektedir. Hesap takibi yapmak için en verimli, kolay ve kullanışlı olan yöntemdir.

Gri Portal Logo

Sunucularımız Türkiye’nin tek Tier 3 (yüksek güvenlikli) veri merkezi sertifikasına sahip olan Türk Telekom Gayrettepe İstanbul veri merkezinde barındırılmaktadır.

turk-telekom-logo