KOBİ’ler için Operasyonel Maliyetleri Azaltma Yolları

KOBİ’ler için Operasyonel Maliyetleri Azaltma Yolları

Çalışanlarına çok fazla yüklenmeden veya ürün-hizmet kalitesinden ödün vermeden nakit akışını artırmak her KOBİ’nin hedefidir. Ancak, mali durumun ve kaynakların kısıtlı olması hedefi gerçekleştirmenin önünde bir engeldir. Operasyonel maliyetlerin azaltılmasıyla birlikte hem mali durum iyileştirilebilir hem kaynaklar artırılabilir. Peki KOBİ’ler operasyonel maliyetleri azaltma için neler yapabilir? Hep birlikte inceleyelim.

KOBİ’ler için Maliyetleri Azaltmanın 3 Yolu

Teknoloji yatırımı yapmak, satıcılarla pazarlık etmek, dış kaynak kullanmak, daha fazla beceriye sahip çalışanları işe almak gibi önlemler, maliyetleri düşürmeye ve kârlılığı artırmaya yardımcı olmaktadır.

1. Teknoloji Yatırımları Yapmak

Teknoloji, manuel görevlerin azaltılması, daha verimli iş akışlarının oluşturulması ve çalışanları günlük engellerden kurtarma gibi yeni çalışma yöntemleri yaratmanın anahtarıdır. Ofis teknolojisi yalnızca bilgisayarlara ve yazıcılara yatırım yapmakla ilgili değildir. Birçok çevrimiçi çözüm, tekrarlayan iş süreçlerini otomatikleştirerek manuel çalışmaları azaltabilir ve çalışanların iş verimliliklerini artırabilirsiniz. Küçük işletmenizin operasyonel maliyetlerini azaltmak için teknolojiyi kullanmanın birçok yolu vardır. Muhasebe yazılımları ve dijital pazarlama bunlardan birkaçıdır.

  • Muhasebe Yazılımları, günlük görevlerin tamamlanması için gerekli süreyi azaltmakta ve çalışanların diğer önemli işleri tamamlamasını sağlamaktadır.
  • Dijital Pazarlama, düşük maliyetli pazarlama yöntemlerini kullanmak için harika bir araçtır. Facebook, Instagram, Pinterest gibi platformlar doğrudan hedef kitlenize ulaşmanızı sağlayacak pazarlama yöntemleri arasındadır. Ayrıca, Google Ads ürün veya hizmetlerinizi aktif olarak arayan kişilerin karşısına çıkarmak için verimli bir yöntemdir.

2. Daha Fazla Beceriye Sahip Çalışanları İşe Almak

Daha fazla beceriye sahip ve kendini geliştirmiş çalışanları işe almak, insan kaynakları harcamalarını büyük oranda azaltır. Örneğin, grafik tasarımcınız içerik pazarlamasını da yapabiliyorsa, bu sizin için çok büyük fırsat yaratır. Çünkü, içerik pazarlaması için fazladan bir çalışana ihtiyaç duymazsınız.

3. Satıcılarla Pazarlık Yapmak

İhtiyacınız olan malzeme ve hizmetlerde en iyi teklifi bulmak, işinizi verimli bir şekilde yürütmenin büyük bir parçasıdır. Şirketinizin daha uygun maliyetler için pazarlık yapmak için kullanabileceği birkaç yöntem vardır.

  • Satıcınızdan ürün veya hammaddelerinizi toptan satın alıyorsanız, hacim indirimi talep edebilirsiniz.
  • Uzun zamandır müşterisi olduğunuz ve ödeme geçmişinizin mükemmel olduğu satıcınızdan iyi müşteri esnekliği indirimi uygulamasını isteyebilirsiniz. Satıcı, iyi bir müşteriyi kaybetmek istemeyeceği için fiyat konusunda esneklik sağlayacaktır.
  • Rakip satıcıların aynı ürün veya hizmet için belirlediği fiyatları analiz edin ve bu bilgileri pazarlık yaparken kullanın.
  • Pazarlıkla fiyatı düşüremediğiniz durumlarda ise ödeme koşulları veya teslimat gibi konularda iyileştirme talep edebilirsiniz.

 İlgili İçerik: KOBİ’lerin Yaptırması Gereken Sigorta Türleri

Gri Portal Logo

Sunucularımız Türkiye’nin tek Tier 3 (yüksek güvenlikli) veri merkezi sertifikasına sahip olan Türk Telekom Gayrettepe İstanbul veri merkezinde barındırılmaktadır.

turk-telekom-logo