KDV Nedir_ Yeni KDV Oranları Nedir_

KDV Nedir? Yeni KDV Oranları Nedir?

Katma Değer Vergisi (KDV), ülkemizde mal ve hizmet alışverişlerinde ödenen bir dolaylı vergi türüdür ve en önemli vergi kalemlerinden biridir. KDV, mal veya hizmetin teslim alan tarafından teslim edene ödenir ve tüketim vergisi olarak bilinmektedir.  Vergi mükellefi tarafından yapılan alışverişlerden toplanmakta ve devlete ödenmektedir.

2023 Yeni KDV Oranları Nedir?

Katma Değer Vergisi (KDV), satış bedelleri ile alış bedelleri arasındaki fark olan katma değerin vergilendirilmesidir. KDV oranları ise sektöre bağlı olarak değişiklik gösterebilir. 2023 öncesine kadar Türkiye’de KDV vergi oranları %1, %8 ve %18 iken cumhurbaşkanlığı kararı ile bu oranlar değiştirildi.

7346 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile %8 KDV’ye tabi olan mal ve hizmetlerin KDV oranı %10’a yükseltildi. %18 olarak uygulanan KDV oranı ise %20’ye yükseltildi. Yapılan yeni düzenleme, 10 Temmuz 2023 tarihinden itibaren yürürlüğe girdi.

Karara göre, şampuan, sabun, deterjan, tuvalet kağıdı, havlu kağıt bebek bezi, ıslak mendil gibi ürünlerde KDV oranı %8’den %10’a çıkarıldı. Mobilya, elektronik ürünler, beyaz eşya, sigara ve alkol sektörlerinde KDV oranı %20’ye yükseltildi. %1 KDV alınan ürünlerin oranında ise herhangi bir değişiklik yapılmadı.

KDV Nasıl Hesaplanır?

KDV tutarının mal ve hizmet bedeline eklenmemiş haline KDV hariç tutar; eklenmiş bedeline ise KDV dahil tutar adı verilmektedir.

KDV tutarı hesaplanırken kullanılan formül şudur:

KDV Tutarı: Mal veya Hizmetin Bedeli x (KDV Oranı /100)

Mal veya hizmet bedelinin 1.000 TL, KDV oranının ise %20 olduğunu varsayalım.

1.000 x0,20 = 200 tl KDV’si,

1.000+200=1.200 TL KDV dahil toplam tutardır.

 KDV Beyannamesi Nedir?

KDV, bir malı ya da hizmeti satın alan kişinin bu mal veya hizmet için satıcıya ödediği vergidir. Türkiye’de KDV oranları ise %1, %10 ve %20 olmak üzere üç farklı seviyede uygulanmaktadır.

KDV beyannamesi, vergi mükelleflerinin satışa konu olan mal veya hizmetlerden elde ettikleri gelir üzerinden, devlet tarafından belirlenen oranlara göre ne kadar vergi ödemekle yükümlü olduklarını devlete bildirdikleri bir beyannamedir.

KDV Beyannamesi Nasıl Düzenlenir?

KDV beyannamesi hazırlamak için KDV Formunun doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir. KDV beyannameleri siyah veya mavi kalem kullanılarak doldurulmalıdır. Doldurulmuş formu göndermenin birkaç yolu vardır.

 • Beyanname formunu vergi dairesine kendiniz teslim edebilirsiniz.
 • Formu iadeli taahhütlü posta yoluyla gönderebilirsiniz.
 • e-Beyanname elektronik ortamda hazırlayıp gönderebilirsiniz.

KDV Beyanname Formu Nasıl Doldurulur?

 • Vergi mükellefinin kişisel bilgilerini eksiksiz bir şekilde doldurun.
 • Mükellefin bağlı olduğu vergi dairesi, il ve ilçeyi belirtin.
 • KDV beyannamesinin verildiği döneme karşılık gelen yılı yazın.
 • Vergilendirme döneminin aylık mı yoksa üç aylık mı olduğunu belirtin.
 • İlk tablo “stopaj yapılmayan işlemleri” içermektedir. 6,8, 10 ve 12. Sıralarda KDV hariç tutarlar ve geçerli KDV oranları dahil olmak üzere herhangi bir kesinti yapılmadan yapılan mal ve hizmet satışlarının ayrıntılarını belirtin.
 • 7, 9, 11, ve 13. Satırlarda hesaplanan KDV tutarları yer almalıdır.
 • İkinci tablo “kısmi stopaja tabi işlemleri” kapsamaktadır. 14, 16, 18 ve 20. Satırlar, KDV matrahı, KDV oranları ve tevkif edilen KDV tutarı dahil olmak üzere kısmi stopaja tabi işlemler hakkında bilgi gerektirir.
 • Üçüncü tablo “diğer işlemler” içindir ve hizmet bedellerini, satış tutarlarını ve hesaplanan KDV tutarını içerir.
 • Dördüncü tablo “kesintiler” içindir. Önceki döneme ait devreden KDV tutarını, ardından cari dönem için indirilebilir KDV tutarını ve diğer ilgili tutarları girin. Son satırdaki toplam kesintileri hesaplayın.
 • Beşinci tablo “özet hesaplamalar” içindir. 31. Satırda hesaplanan toplam KDV’yi 37. Satırdaki kesintilerle karşılaştırın. Eğer fark pozitifse 89. Satırdaki tutarla karşılaştırın.
 • Satıra en düşük tutar yazılmalı, diğer satırlarda hesaplanan ödenecek KDV, iade edilecek KDV ve bir sonraki döneme devreden KDV bulunmalıdır.

KDV Beyannamesi Ne Zaman Verilir?

KDV beyannameleri, her ayın 24’üne kadar gönderilmelidir. Ödemeler ise KDV beyannamesinin verildiği ayın 26.günü akşamına kadar ödenmesi gerekmektedir.

Bu içeriklere de göz atabilirsiniz;

KOBİ’lerin Ödemesi Gereken Vergiler Nelerdir?

Evden e-Ticaret Yapanlara Vergi Muafiyeti

Gri Portal Logo

Sunucularımız Türkiye’nin tek Tier 3 (yüksek güvenlikli) veri merkezi sertifikasına sahip olan Türk Telekom Gayrettepe İstanbul veri merkezinde barındırılmaktadır.

turk-telekom-logo